poniedziałek, 12 maja 2014

Gry przyrodnicze

Zadaniem z jakim przyszło się nam zmierzyć w kwietniu było wymyślenie i testowanie gier przyrodniczych. Klasy trzecie udowodniły, że lekcje przyrody nie muszą być nudną, podręcznikową relacją.
 Uczniowie z 3c samodzielnie przygotowali karty do gry przyrodniczej. Wybrali przedstawicieli płazów, gadów i ssaków biorąc pod uwagę gatunki objęte ochroną. Wydrukowali i oprawili karty oraz przygotowali karteczki z ich nazwami. A potem… Zaprosili kolegów i koleżanki z klasy 3a i wspólnie tworzyli różne warianty gry przyrodniczej. I tak: W zabawie „Ssak – Płaz- Gad” dzieci na hasło prowadzącego podnosiły odpowiednie karty do góry. Odpadały osoby, które błędnie przyporządkowały zwierzę do wymienionej grupy.
W zabawie „TAK czy NIE – Powiedz co wiesz”- trzeba było podzielić zwierzęta na trzy grupy: płazy, gady i ssaki oraz uzasadnić swój wybór. Stworzyło to okazję do wymiany informacji na temat charakterystycznych cech poszczególnych gatunków i skorygowania ewentualnych pomyłek.
W zabawie „Say it in English” należało odszukać karteczki z nazwą wylosowanego zwierzęcia i poprawnie wymówić nazwę angielską. Na szczęście pani Marta Augustowska, anglistka, wcześniej przerobiła z dziećmi ten temat.
Dużo radości sprawiła zabawa ruchowa „ Gady do gadów, płazy do płazów, ssaki do ssaków”.
Pani Ola Niewelt widząc przyrodnicze zaangażowanie trzecioklasistów, podarowała im własnoręcznie wykonane karty do gry „ Piotruś - miłośnik przyrody”. Talia do gry zawiera 25 kart: 12 par z obrazkami zwierząt i roślin tego samego gatunku w każdej parze oraz "czarnego Piotrusia", nie mającego pary. Ta gra może m.in. wyrabiać spostrzegawczość, rozwijać skojarzenia, utrwalić nazwy zwierząt.
Znając pomysłowość i kreatywność naszych trzecioklasistów w najbliższym czasie powstanie mnóstwo wariantów gry z wykorzystaniem tych kart.
Kolejnym etapem jest nauczenie gier naszych zagranicznych przyjaciół.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zabawowych lekcji przyrody.






















3 komentarze:

  1. Te zabawy są bardzo ciekawe i można się wiele nauczyć.

    Patryk Dziuba

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewni świetnie się bawili
    Julia Wilk

    OdpowiedzUsuń
  3. Musiało być fajnie

    Piotr Polaczy

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są moderowane. Pamiętaj o netykiecie.